Nahajate se:
Majska novinarska konferenca Občine Domžale
Majska novinarska konferenca Občine Domžale
23. 5. 2023
Jana A.
236
Na majski novinarski konferenci je županja, mag. Renata Kosec predstavila razloge za uvedbo plačljivega parkiranja v mestnem središču in druge pomembne projekte. Kristina Slapar, vodja oddelka za družbene dejavnosti je v nadaljevanju predstavila spremenjen sistem štipendiranja Občine Domžale. Sprejeto strategijo »Skupaj za lepšo starost« pa je predstavila Irena Kovač, višja svetovalka na oddelku za družbene dejavnosti. Na majski novinarski konferenci se nam je pridružil tudi mladi župan, Aljaž Praznik.
Plačljivo parkiranje ureja tudi dostopnost do parkirnih mest v mestnem središču Domžal
Mag. Renata Kosec, županja Občine Domžale, je pri predstavitvi predloga za organizacijo plačljivega parkiranja na seji Občinskega sveta Občine Domžale povedala: »Naslednji korak za vzpostavitev mestnega središča s katerim se bomo lahko identificirali je ureditev parkirišč in sistema parkiranja v centru Domžal. Predlog sistema smo pripravili do konca aprila, nato pa ga, v začetku maja, v obširni anketi preverili pri občankah in občanih tudi na terenu – poleg telefonske in spletne ankete smo za mnenje posebej vprašali tudi uporabnike makadamskega parkirišča pri Tušu in obiskovalce Zdravstvenega doma Domžale.« Občanke in občani so podprli predlog za ureditev parkirišč z uvedbo plačljivega parkiranja. Predlog z dvema parkirnima režimoma so podprli tudi svetnice in svetniki, ki so podali tudi nekaj dopolnitev. Županja je dodala: »Tehtne predloge bomo vključili v končni predlog. Ko bo sistem parkiranja dokončno oblikovan in sprejet na seji Občinskega sveta Občine Domžale, ga bomo podrobno predstavili tudi občankam in občanom.«
Pomemben del pozornosti mag. Renate Kosec je urejanje mestnega središča občine Domžale s katerim bi se lahko identificirali vsi občani in občanke. Po ureditvi Kolodvorske ceste, obeh avtobusnih postaj in ploščadi ob veleblagovnici, je občina pristopila k urejanju makadamskega parkirišča ob tržnici. Analiza je pokazala, da površine za parkiranje uporabljajo prebivalci centra Domžal, zaposleni v centru Domžal ter uporabniki upravnih in gospodarskih storitev.
Pri pregledu različnih možnosti za ureditev sistema parkiranja je bil konec aprila oblikovan predlog, ki so ga v anketi v začetku maja potrdili tudi občanke in občani Domžal ter v enaki meri tudi stanovalke in stanovalci centra Domžal. V manjši meri pa plačljiv sistem parkiranja podpirajo prebivalci drugih občin, ki so uporabniki parkirišč in so bili prav tako vključeni v anketo.
Predlog sistema plačljivega parkiranja je bil predstavljen tudi svetnicam in svetnikom Občinskega sveta Občine Domžale, ki so potrdili Odlok o določitvi parkirnin na javnih površinah v občini Domžale v prvem branju. Javne parkirne površine so z odlokom razdeljene na »cono 1« in »cono 2«. S prometom in parkiranjem so najbolj obremenjene Ljubljanska cesta, Kolodvorska ulica, Ulica Matije Tomca in Masljeva ulica, ki so v odloku določene kot »cona 1«, vsa ostala območja Občine so določena kot »cona 2«. Odlok o določitvi parkirnin na javnih površinah v občini Domžale uvaja plačljivo parkiranje in sicer za »cono 1« v višini 0,60 evrov za vsako začetno uro parkiranja. V odloku je opredeljeno tudi plačljivo parkiranje za »cona 2«, ki pa ostaja zaenkrat brezplačna. Odlok predvideva, da bo parkiranje plačljivo od ponedeljka do petka, od 7.00 do 17.00, ob sobotah, nedeljah in praznikih parkiranje ostaja brezplačno.
Mag. Renata Kosec je pojasnila: »Ocenjujemo, da bo plačljivo parkiranje delno zmanjšalo tudi količino motornega prometa v samem centru Domžal. Predvsem pa bo omogočilo obiskovalcem Zdravstvenega doma Domžale in drugih institucij oziroma organizacij, ki v večjem deležu koristijo parkirna mesta manj kot dve oziroma štiri ure, da bodo v mestnem središču lahko našli prosto parkirno mesto, brez danes rednega iskanja parkirnega mesta, na širšem območju centra.«
V novem šolskem letu bodo štipendije podeljene tudi umetnikom in kategoriziranim športnikom
V maju je bil na 6. redni seji Občinskega sveta Občine Domžale potrjen nov Odlok o štipendiranju v Občini Domžale, ki poleg obstoječih občinskih štipendij - štipendij za dijake in študente, ki se izobražujejo v programih za deficitarne poklice – omogoča podeljevanje celoletnih štipendij tudi dijakom in študentom, ki se izobražujejo na področju umetnosti in ki imajo status kategoriziranih športnikov. Mag. Renata Kosec, županja Občine Domžale, je pojasnila: »Na občini Domžale smo pristopili k novemu Odloku o štipendiranju v Občini Domžale, na podlagi katerega Občina Domžale podeljuje celoletne štipendije dijakom in študentom z območja občine. Za nov odlok smo se odločili, ker želimo med drugim spodbujati mlade umetnike kot tudi aktivne športnike, kar je novost. S svojo predanostjo, talentom in znanjem gradijo svojo prihodnost in če jih bomo znali navdušiti bodo gradili svojo prihodnost v naši občini.« Županja je opozorila, da je pomemben del aktivnosti, ki jih izvaja, povezanih z mladimi in za mlade: »Vzgoja mladih za odgovorno delo v lokalni skupnosti, za delo v javno dobro za vse občanke in občane je pomemben element s katerim gradimo našo skupno prihodnost. Del teh aktivnosti, kako vključiti mlade v lokalno skupnost in njeno delovanje bosta postavila tudi mladi župan in mlada županja.«
Svetnice in svetniki Občinskega sveta občine Domžale so na aprilski seji obravnavali in potrdili Odlok o štipendiranju v Občini Domžale v prvi obravnavi, na majski seji pa je odlok potrjen v drugi obravnavi in bo stopil v veljavo petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Občine Domžale, uporabljati pa se bo začel s šolskim oziroma študijskim letom 2023/2024. Z dnem veljavnosti tega odloka bo prenehal veljati Odlok o štipendiranju v občini Domžale (Uradni vestnik Občine Domžale, št. 9/04, 7/06, 9/09, 11/12).
V odloku se poleg pogodbenih obveznosti med Občino Domžale in dijakom oziroma študentom določa upravičence celoletnih štipendij. To so dijaki ali študenti vpisani od drugega letnika dalje in niso vpisani v dodatno leto, t.i. absolventski staž, imajo stalno prebivališče v občini Domžale in ne prejemajo druge štipendije iz javnih sredstev. Dodana je tudi starostna omejitev za prvi vpis v drugi letnik poklicne in strokovne šole ali gimnazije oziroma za prvi vpisu v drugi letnik višješolskega ali visokošolskega izobraževanja oziroma na prvo ali drugo stopnjo univerzitetnega izobraževanja.
Odlok tudi določa, da mora kandidat prijavi na razpis za podelitev štipendije priložiti dokazilo o vpisu v tekoče šolsko oziroma študijsko leto ter dokazilo o učnem oziroma študijskem uspehu preteklega šolskega ali študijskega leta. Županja občine Domžale je povedala: »Štipendijo za posamezni letnik izobraževanja prejema štipendist eno šolsko/študijsko leto, vendar ne več kot 12 mesecev. Višina celoletnih štipendij znaša mesečno za dijake 200 evrov, za študente pa 250 evrov. Število štipendij, ki jih bo Občina Domžale podelila na javnem razpisu se določi v vsakoletnem proračunu Občine Domžale.«
V odloku so določena tudi merila za dodeljevanje štipendij dijakom in študentom za programe, ki se izobražujejo za deficitarne poklice ter za umetniške smeri izobrazbe in kategorizirane športnike. Kristina Slapar, vodja Oddelka za družbene dejavnosti, je pojasnila tudi: »glede na izpolnjevanje pogojev in meril bo določen vrstni red kandidatov za posamezno vrsto štipendije. Glede na razpisano število posameznih štipendij bodo kandidati pozvani k podpisu pogodbe in na podlagi vrstnega reda. Odločba o vrstnem redu se bo kandidatkam in kandidatom za štipendije izdajala individualno.«
Občina Domžale s Strategijo za starejše »Skupaj za lepšo starost« za obdobje od 2023 do 2028
Strategijo za starejše v Občini Domžale je pripravljal Inštitut RS za socialno varstvo, ki je skupaj z Občino Domžale v procesu priprave strategije s pomočjo anket, intervjujev, vprašalnikov in delavnic zajemal želje in potrebe lokalnih deležnikov. Mag. Renata Kosec, županja Občine Domžale, je pojasnila: »Strategija za starejše obravnava petletno obdobje, ker se v tem obdobju na nacionalni ravni pričakujejo sistemske spremembe na področju dolgotrajne oskrbe. Te spremembe bodo vplivale tudi na organizacijo področja na lokalni ravni. Pričakovane spremembe smo delno vključili v strategijo, bolj dosledno pa jih bomo lahko upoštevali pri naslednji strategiji.«
Monografija Dolgotrajna oskrba: potrebe in izzivi v Domžalah iz leta 2019 je bila osnova za nastanek strategije za starejše za obdobje od 2023 do 2028 »Skupaj za lepšo starost«. Priprava strategije za starejše za obdobje od 2023 do 2028, ki smo jo poimenovali »Skupaj za lepšo starost« je potekala v treh fazah, pri pripravi Strategije pa so sodelovali članice in člani lokalnih organizacij in predvsem prostovoljci društev, ki v občini Domžale delujejo na področju starejših. V prvi fazi, na začetnem posvetovanju, so sodelujoči na konsenzualni delavnici z uporabo raziskovanega orodja Scirocco razpravljali o zrelosti Domžal za integrirano oskrbo in oblikovali skupno stališče. V drugi fazi je bil s ključnimi deležniki ob upoštevanju rezultatov analize iz leta 2019 in tudi skupnega stališča delavnice oblikovan nabor ciljev in ukrepov. V sklepni fazi so bili posamezni cilji in nanje vezani ukrepi strukturirani po modelu državne Strategije dolgožive družbe vendar vrednoteni glede na možnosti sprememb, na katere ima vpliv lokalna skupnost ob sledenju sodobnih trendov na tem področju. Vizija in prednostni cilji tako grajene strategije so naslednji: 1. povezovanje in sodelovanje; 2. informiranje in poenostavitev ter 3. skupnostna oskrba in pomen domačega okolja.
Irena Kovač, višja svetovalka z Oddelka za družbene dejavnosti, ki je koordinirala pripravo strategije za starejše »Skupaj za lepšo starost« je pojasnila: »Končno besedilo je bilo pripravljeno in predstavljeno sodelujočim na zaključnem srečanju, ki je potekalo v obliki delavnice konec marca 2022. V začetku leta 2023 je bila sprejeta odločitev, da besedilo iz leta 2022 revidira Svet za položaj starejših, ki je posvetovalno telo županje za področje starejših.« Besedilo so najprej obravnavali članice in člani omenjenega sveta, nato pa so ga na 6. redni seji Občinskega sveta Občine Domžale potrdili tudi svetnice in svetniki. Irena Kovač je tudi opozorila, da so cilji in ukrepi v strategiji predstavljeni po področjih, kot jih opredeljuje državna Strategija dolgožive družbe, in so prilagojeni ugotovitvam predhodnih raziskav v občini Domžale. Aktualne teme so združene v 4 sklope, sklop »Spoštovanje in vključenost v družbo«, sklop »Samostojno, varno in zdravo življenje«, sklop »Oblikovanje okolja za aktivno staranje« ter sklop »Trg dela, izobraževanje in usposabljanja«.
Mag. Renata Kosec, županja Občine Domžale, je povzela: »Nova strategija je tako plod najširšega demokratičnega procesa v lokalnem okolju, grajena na principu od spodaj navzgor in vsebuje aktualne teme iz lokalnega področja starejših, na katere lahko lokalna skupnost v okviru svojih pristojnosti vpliva ter potrebne ukrepe, ki jih lahko sprejme za izboljšanje trenutnega stanja.«. Županja je zaključila: »Aktivnosti za doseganje ciljev in ukrepov zapisanih v strategiji se bodo začele izvajati v naslednjih mesecih, njihovo uresničevanje pa bo spremljal Svet za položaj starejših Občine Domžale.«
Občina Domžale
Foto: Rok Majhenič