KAJ NAM PRINAŠAJO NOVI RADARJI NA CESTAH
Na Švedskem, ki je svetovni vzor varnosti v cestnem prometu z Vizijo, ki ji sledi tudi slovenska nacionalna Resolucija o varnosti cestnega prometa, radarje poimenujejo ‘varnostne kamere’ (angl. ‘safety cameras’). S tem jih želijo prikazati v ‘pozitivni’ luči z namenom, da bi vsi vozniki ter ostali udeleženci v prometu sprejeli njihov namen, ki je v skupno dobro, torej za zmanjševanje tveganja nastankov konfliktnih situacij in prometnih nesreč na cestah. Poleg splošnega namena preprečevanja prekoračitev hitrosti predstavljajo radarji sredstvo za zaščito predvsem ranljivih udeležencev v prometu, kot so pešci in kolesarji, predvsem na območjih, kjer nimajo lastnih namenskih prometnih površin, ali kjer te niso samostojne ali pa niso ločene od vozišča motornih vozil.
Kot je bilo pričakovati, so mnenja ob letošnji novosti na občinskih cestah deljena, kljub zaznanim objestnim dogodkom pa je vseeno moč podati prvo oceno, da je bila odločitev o uvedbi pravilna. Skrbno izbrane lokacije radarskih ohišij so vezane na lokacije s poznano problematiko prekoračitev hitrosti ali pa so na in ob šolskih poteh. Prav pozivov za nadzor nad hitrostjo v bližini domžalskih šol je bilo v zadnjih letih veliko. Poudariti je treba tudi, da namen radarjev v osnovi ni kaznovalni, ampak ‘odvračilni’, torej preventivni, kar podkrepljuje tudi dejstvo, da so vsi radarji označeni tudi z ustreznim prometnim znakom, ki voznike o njihovi bližini predhodno obvešča.
Radarji pa niso edini ukrep za zagotavljanja prometne varnosti. Pogosto je opaziti, da vozniki pred radarji močno zavirajo, potem pa spet pospešujejo, zato se za zagotavljanje prometne varnosti uporablja kombinacija različnih ukrepov. Prav letos so bile v bližini osnovnih šol uvedene inovativne talne označbe, ponekod so že bila uvedena območja omejene hitrosti (cone 30), prav tako tudi grbine ter radarske table Vi vozite, ki so sicer informativne narave, a dokazano delujejo preventivno. Prav nabor in kombinacije različnih ukrepov dokazujejo, da se urejanje prometa izvaja celostno.
Radarji za voznike, ki se držimo predpisanih dovoljenih hitrosti vožnje, ne predstavljajo nikakršnih skrbi, hkrati pa so namenjeni zaznavi tistih voznikov, ki se dogovorjenega oziroma predpisanega nočejo držati. Spoštovanje dovoljenih hitrosti vožnje je pomembno zato, da smo v prometu vsi bolj varni.
Uvedbe radarjev smo se v Domžalah lotili na transparenten način. Preko več komunikacijskih kanalov smo v naprej obveščali o razlogih za postavitev, prav tako so bile vse lokacije predstavljene v naprej.
Ob že poudarjenem preventivnem namenu radarjev, ki pomagajo zmanjšati prehitro vožnjo, se z njihovo uvedbo ustvarjajo varnejše ceste za vse. Radarji spodbujajo voznike, da so bolj pozorni na svojo hitrost, kar vodi do boljših vozniških navad in dolgoročne kulture prometne varnosti.