KLJUB DVIGU CEN POLOŽNICE ZA VRTEC NE BODO VIŠJE
Ena izmed pomembnejših točk dnevnega reda, ki je bila obravnavana na 12. redni seji Občinskega sveta Občine Domžale marca letos, je zvišanje cen vrtcev, ki so ga predlagali domžalski vrtci (Javni zavod Vrtec Domžale in Vrtec Urša ter koncesijski Vrtec Dominik Savio Domžale) zaradi zvišanja vseh stroškov povezanih z delovanjem vrtcev: stroškov dela, materiala in storitev ter živil. Kljub zvišanju cen pa bodo položnice ostale nespremenjene, saj bo razliko pokrila Občina Domžale.
V skladu s pravnimi podlagami lahko občine enkrat letno prilagodijo cene vrtčevskih programov. Občinski svet Občine Domžale je tako potrdil enotno mesečno ceno za 1. starostno obdobje v višini 691 evrov (7,52 % povišanje) in 499 evrov (9,13 % povišanje) za 2. starostno obdobje.
Vendar pa tokratno zvišanje cen ne bo bremenilo staršev, temveč občinski proračun za okoli 768.000 evrov na letni ravni. Zakon o vrtcih namreč omogoča, da občinski svet odobri dodatne ugodnosti za starše. Občinski svet Občine Domžale je zato sprejel rebalans proračuna na proračunski postavki za popuste pri plačilu razlike med ceno programov in plačili staršev ter s tem zagotovil dodatna sredstva za plačilo razlike do polne cene programov vrtcev. S 1. aprilom 2024 se torej spreminjajo cene programov, vendar za del cene, ki ga bo sofinancirala Občina Domžale, medtem ko prispevek staršev ostaja nespremenjen.
Osnova za izračun prispevka staršev ostaja enaka, kot je veljala od 1. junija 2023 dalje. Delež povprečnega plačila staršev se zniža na 26,15 odstotkov v ceni programa, delež Občine Domžale pa zviša na 62,67 odstotkov. Večina domžalskih staršev je uvrščenih v 5. dohodkovni razred in znaša njihov prispevek 35 odstotkov, približno 30 odstotkov staršev pa je v skladu s predpisi oproščenih plačila vrtčevskih stroškov. Kot je povedala županja Občine Domžale mag. Renata Kosec, Občina na letni ravni namenja okvirno 7 milijonov evrov za pokritje razlike do polne cene programov javnih vrtcev, vrtca s koncesijo in zasebnega vrtca brez koncesije. Za plačilo razlike v ceni zasebnemu vrtcu brez koncesije je Občina Domžale zavezanka za plačilo v višini 85 odstotkov te razlike.
Poleg pokritja razlike do polne cene Občina Domžale zagotavlja staršem dodatne bonitete z možnostjo uveljavljanja poletne in zdravstvene rezervacije v trajanju dveh mesecev. Na podlagi Sklepa o popustih staršem pri plačilu vrtca (Uradni vestnik Občine Domžale, št. 3/23) Občina Domžale omogoča popust zaradi daljše odsotnosti otroka v javnem ali koncesijskem vrtcu v višini 50 odstotkov njim določenega zneska za plačilo programov brez stroškov živil, in sicer v času poletnih počitnic v obdobju od 15. junija do 15. septembra in zaradi zdravstvenih razlogov za otroka, vključenega v vrtec ali novorojenca v družini, ki ni starejši od treh mesecev. Zdravstvena rezervacija je bila uvedena lani na pobudo domžalskih pediatrov tudi z namenom, da vrtčevski otroci ne bi prenašali respiratornih bolezni na novorojenčke doma, saj so zanje le-te lahko nevarne.
Občina Domžale ima enega najvišjih odstotkov vključenosti otrok v vrtce in je nad slovenskim povprečjem. V vrtce je vključenih približno 1740 domžalskih otrok, za katere je Občina Domžale zavezanka za plačilo razlike med polno ceno programa in plačilom staršev. Večina otrok, več kot 1500, je vključenih v oba javna vrtca Občine Domžale in v zasebni vrtec s koncesijo. Znotraj občine je okoli 50 otrok vključenih še v zasebni vrtec brez koncesije, v vrtce v drugih okoliških občinah in v Ljubljani pa približno 170 otrok.
V domžalski občini so na podlagi vsakoletnega javnega razpisa za vpis v vrtce praviloma vsi otroci, ki izpolnjujejo pogoje za sprejem na dan 1. septembra tekočega leta oziroma s pričetkom novega leta, v vrtce tudi sprejeti. V primeru večje skupine otrok, ki bi tekom leta izpolnili pogoj 11-mesečne starosti, se po potrebi lahko uredi tudi dodatna prosta mesta za njihov vpis. Kot je povedala Kristina Slapar, vodja Oddelka za družbene dejavnosti, letošnji postopki še potekajo. Javni razpis za vpis novicev se je zaključil 15. februarja 2024, do 30. aprila pa morajo vrtci starše obvestiti, ali je otrok uvrščen na čakalni seznam, na podlagi katerega in glede na razpoložljiva prosta mesta vrtci nato pozovejo starše k podpisu pogodbe.